Vücut Tipine Göre Abiye Seçimi Nasıl Olmalı?

Kadınlarda vücut şekilleri belirli özelliklerle tanımlanmaktadır. İdeal vücut tipi kum saati gibi görünse de tarzınızı yansıtırken seçtiğiniz kıyafetler fazlalıkları gizleyebilir ve her halinizle ideal görünebilirsiniz. Online alışverişin yaygın olarak kullanıldığı günümüzde bir satın alma işlemi yapmadan önce vücut tipinizi göz önünde bulundurmanız çok önemlidir. Vücut tipleri kadından kadına değiştiğinden, elbiseleri seçerken uygun vücut tipine hangi modellerin yakıştığını bilmek ve tanımak hayati önem taşır. Bu yüzden önce vücut tipleri ile ilgili detaylardan bahsetmek yerinde olabilir:

ELMA VÜCUT TİPİ

Bedeniniz geniş bir üst vücut çerçevesine ve geniş bir bele sahip ise, ancak ince kalça ve bacaklara sahipseniz, yuvarlak veya dairesel bir vücut şekli olarak da adlandırılabilirsiniz. Sonuç olarak, abiye elbise modelleri seçerken, göbek bölümünüze dikkat çeken parçaları tercih etmemelisiniz.

Elbiseniz normalde çok da belli olmayan bel kısmını daha ince gösteren bir yanılsamaya sahipse çok şanslısınız. Yaka kısmında tercihiniz derin bir V olabilir. Diğer yandan, omuz bölgesini öne çıkaran elbiseler harika olabilir.

ARMUT VÜCUT TİPİ

Kalçaları omuzlarından daha geniş olan herhangi bir kadının vücudu armut vücut tipi olarak kabul edilir. Bu vücut tipi orantılı ince kollara sahipse, güzel görünen halter boyunlu elbiseleri düşünebilir. Elbise seçerken, belden aşağıya dümdüz inen boru etekler yerine A kesim etekler tercihiniz olabilir. Omuz bölgenizi geniş gösteren yakaların yanında asimetrik kesimler sizin için daha uygun olacaktır.

TERS ÜÇGEN VÜCUT TİPİ

Ters üçgen vücut tipleri, üstte daha geniş ve altta daha dar uzuvlara sahip olan vücut şekillerini ifade eder. Daha dolgun göğüslere sahip olmanın yanı sıra, bu tipteki kadınların ince beli ve dar kalçaları vardır. Sonuç olarak, elbiseniz dikkati göğüs çizginize çekmeli ve vücudunuzun geri kalanını daha dengeli göstermelidir. Vücudunuzu daha dengeli hale getirmek için etek seçimizi genişleyen modellerde seçebilirsiniz.

DİKDÖRTGEN VÜCUT TİPİ

Eğer vücut tipiniz bu kategoride ise vücudunuzu bir bütün olarak gösterecek bir elbiseye ihtiyacınız vardır. Bacaklarınızı daha uzun gösterecek ve yükseklik yanılsaması verecek yüksek bel kemerli elbiseleri tercih edebilirsiniz.

Dikdörtgen vücut tiplerine sahip kadınlar genellikle ince ama daha uzun yapılara sahiptir. Gece elbiseleri için genellikle kemerli ve bel bölgesini vurgulayan tarzlar uygundur. Bu daha uzun oldukları yanılsamasını verir ve topuklu ayakkabılarla eşleştirildiğinde dikdörtgen vücut tipine sahip kadınlarda bu elbise çok daha çarpıcı görünebilir. Uzun kollu gece elbiseleri de daha uzun ve uzun boylu olma görünümünü destekler, bu nedenle kış için bir gece elbisesi arıyorsanız kesinlikle aradığınızı bulacaksınız!

KUM SAATİ VÜCUT TİPİ

Kum saati vücut tiplerine sahip kadınlar, belleri dar olduğu, göğüsleri ve kalçaları daha dolgun ve neredeyse aynı genişlikte olduğu için kolayca tanımlanabilir. Ve bu vücut tipine sahip kadınların çoğu simetrik eğrilere sahip olduğundan, dar ve saran desenli elbiseler çarpıcı görünmelerine neden olur.

Ekstra dikkat çekmek istiyorsanız, açık abiye modelleri arasında en çok tercih edilen, sırtı açık tasarımlı elbiseler almayı düşünebilir, ek olarak yüksek yakalı elbiseleri de deneyebilirsiniz.

Ayrıca “Mevsime Göre Hangi Abiye Kumaş Türleri Seçilmeli?” başlıklı yazımızı da okumak isteyebilirsiniz. 

VÜCUT TİPİNE GÖRE TESETTÜR ABİYE NASIL OLMALIDIR?

Tesettür kadınlar için çok önemli bir detaydır. Bu yüzden yapılacak olan kıyafet seçimleri fazlasıyla hassasiyet gerektirir. Düğün veya özel günlerde kapalı bayanlar tesettür abiye modasına uyum sağlarken aynı zamanda vücut tiplerine göre uygun renk ve kesimdeki kıyafeti de seçmek zorundadır. Aslında tesettür abiye elbise modası her vücut tipi için farklılık gösterebilir.

Vücut tipine göre tesettür abiye elbise seçiminde ilk adım öncelikli tarz ve zevklerdir. Ancak bütün tesettür abiye kıyafetlerinde olduğu gibi seçimler çok dar veya çok bol tercih edilmemelidir. Dar kıyafet kötü görüntünün yanında rahatsız hissetmenize neden olur. Darlık, içinde rahat hareket edilebilecek kadar olmalıdır. Bu pantolon veya etek için de geçerlidir. Şık bir tesettür abiyede, üzerinde yer alan işleme ve kullanılan aksesuarlar da çok önemlidir. Abiyede renk kadar aynı zamanda abiyeyi kullanacağınız yer de bir o kadar önemlidir. Siyah renk bir abiye vücut tipinize göre sizi ince gösterebilir fakat düğün için hiç uygun olmayabilir. Geniş bir kalçaya sahipseniz boru kesimlerden kaçmanız, dikdörtgen vücut tipine sahipseniz bu tipteki diğer kadınlar gibi bel hattınızda hoş görünecek bir kemer kullanmanız uygun olabilir.

YENİ SEZON TESETTÜR ABİYE MODELLERİ

Yeni sezon tesettür abiye modellerinden bahsetmeye başlarken renkleri de konuşmamız gerektiğini unutmayalım. Aslında hiçbir sezon önemini kaybetmeyen renk siyahtır. Modacılar siyah rengi her daim kullanmaktadır. Siz de siyah sevenlerdenseniz birkaç siyahlı alternatifi düşünebilirsiniz. Tek renk siyah bir abiye üzerine kol ucu ve boğaz kısmına, boncuk süsleme veya dantel ile renklendirme uygulanabilir. Bazen de siyah rengin yanına farklı bir renk kullanarak iki renkli abiye tasarımı uygulanmaktadır. Bazen ise farklı renklerle üretilen bir abiyenin içerisinde ufak siyah renk kullanılabilmektedir.

Yazları daha neşeli renkler tercih edilirken kış aylarında daha sade renkler tercih edilebilmektedir. Genellikle kumaşlar kadife veya kalın kumaşlar olabilir ki tesettür abiye modellerinde bu kumaşlar özellikle çok sevilir. Mevsime göre kumaş türü esasen kişinin zevkine göre değişim göstermektedir. Abiyelerin beden kriterleri çok fazla olduğundan kadınlar, her vücut tipine göre tesettür abiye elbise seçiminde zorluk yaşamaz.


Paylaş: Facebook Twitter Youtube

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar