Abiye Elbiseniz İçin Aksesuar Önerileri

Aksesuarlar ve takılar abiye elbiselerimizin olmazsa olmaz tamamlayıcılarıdır. Özellikle özel bir gün için abiye elbiseler ile birlikte aksesuar seçiliyorsa bırakmak istediğiniz etkiyi tamamen değiştiren sonuçlar elde etmekten çekiniyor olabilirsiniz. Neredeyse çoğu kadın için aksesuar seçimi abiye elbise seçimi kadar önemlidir. Dolayısıyla kullandığınız aksesuarlar, abiye elbisenizle uyumsuz olmamalı ve abartılı durmamalıdır. Özellikle tesettür abiye elbiselerle kullanmak için seçilecek takılar sınırlı olduğundan özenle seçilmeli ve özel gün için doğru izlenimi bırakmanıza yardımcı olmalıdır.

Abiyeniz İçin Mükemmel Aksesuarları Nasıl Bulursunuz?

Abiye elbise modelleriyle aksesuar takmak zor olabilir. Görünümünüze katkıda bulunan ancak onu bunaltmayan mükemmel aksesuarı bulmak her zaman kolay olmayabilir. Denkleme takı, ayakkabı ve el çantaları eklemeye başladığınızda, birdenbire kıyafetinize çok daha fazla faktör eklenir. Aksesuar takmak bir bilim değildir, ancak bunu kolaylaştırmak için aklınızda bulundurabileceğiniz bazı yönergeler vardır. Her şeyden önce, bir elbiseyi aksesuar haline getirmek, görünüşünüzü tamamlayan aksesuarları bulmaktan geçer.

- İlk olarak aksesuarlarınızı abiye elbisenizin rengiyle eşleştirin. Bu, aksesuar takmanın en kolay yollarından biridir. Renk, elbisenizin en önemli yönlerinden biridir ve elbisenize benzer renkte aksesuarlar seçerseniz, kıyafetinizin dengeli ve uyumlu görünmesini sağlar.

- Aksesuarlarınızı elbisedeki bir ayrıntıyla eşleştirin. Aksesuarlarınızı abiye elbisenin genel rengiyle eşleştirmek yerine, elbisenizde ikincil bir renkle eşleştirin. Bu özellikle desenli elbiselerde çok işe yarar çünkü kombinleyebileceğiniz birden fazla renk olur.

- Parlak abiye elbise modelleri ile nötr aksesuarlar takın. Elbiseniz parlak sarı gibi aşırı parlak bir renkse, onu dengelemek için nötr aksesuarlar tercih edin. Aksesuarlarınızı doğrudan parlak renkli elbisenizle eşleştirirseniz, bir araya getirmek yerine eksantrik görünebilirsiniz.

- Desenli bir elbise ile ince veya tek renkli aksesuarlar takın. Desenli bir elbisenin zaten üzerinde çok şey olur. Desenli veya girift aksesuarlar seçerseniz, görünüm çok fazla gelebilir. Tesettür abiye elbiselerle ayakkabılarınız, çantanız, kemeriniz ve/veya takılarınız tek renkli olmalıdır. Bu aksesuarlar elbisenizin kendini ifade etmesine yardımcı olacaktır.

- Nötr bir abiye elbiseye cesur renkli bir aksesuar seçin. Elbiseniz beyaz, bej veya ten rengi gibi nötr bir renkse, parlak bir aksesuar eklemek kıyafetinize çekicilik katar. İster gösterişli bir kolye, ister bir el çantası veya ayakkabı olsun, aksesuarlarınızdan birini parlak bir renk yapmaya çalışın.

- Takılarınızı elbisenizin tonuyla eşleştirin. Her rengin bir tonu vardır. Kırmızı, turuncu ve sarının tümü sıcak bir tona sahiptir. Yeşil, mavi ve morun hepsi soğuk tonlardır. Benzer şekilde altın sıcak bir tona sahipken gümüş soğuk bir tona sahiptir.

- V veya U yakalı bir abiye elbise ile bir kolye takabilirsiniz çünkü bu elbisenin kesimi kolye takmak için çok idealdir. Elbisenin boyun çizgisinin üzerinde kalacak ve yaka kıvrımına uyacak bir kolye seçmeye çalışmanız uygun olacaktır. Basit bir sarkık kolye veya daha ayrıntılı bir stil de seçebilirsiniz.

- Boyundan bağlamalı bir elbiseyi aksesuarlarken, bir bileklik veya hatta katmanlı bileklikler takmayı deneyin. Bu, kollarınızı vurgular ve elbisenin üst kısmını dengeler. Boyundan bağlamalı elbiselerin yaka kısmında zaten çok fazla detay var, bu nedenle bir kolye veya büyük küpeler takmak kıyafetin çok meşgul görünmesine neden olur.

- Yuvarlak yakalı elbiselerle uzun kolyeler tercih edebilirsiniz. Tesettür abiye elbise gibi yakası yüksek bir elbise giyiyorsanız, görünümü daha ilginç hale getirmek için uzun bir kolye seçilebilir. Bisiklet yaka basit bir tasarım olduğundan, abartılı görünmeden daha büyük aksesuarlar takabilirsiniz. Tek omuzlu elbiseler ise cesur bir izlenim bırakır. Asimetriyi dengelemek için elbisenin askısı olmayan kol tarafına bir bileklik takabilirsiniz.

- Straplez abiye elbise modelleri ile mutlaka küpe takın. Straplez elbiseler kollarınızı ve omuzlarınızı öne çıkarır. Kolye takmak bu bölgeyi böler ve elbisenin parlamasına izin vermeyebilir. Bunun yerine straplez bir elbiseyle küpe takmayı deneyin.

- Takılarınızın kalitesinin uygun olduğundan emin olun. Gece elbisesi ve topuklu ayakkabı giyiyorsanız lastik bileklikler veya kalitesiz takılar takmayın. Aynı şekilde, arkadaşlarınızla brunch için günlük bir elbise giyiyorsanız, pırlanta kolye de takmayın.

- Doğru ayakkabıları seçmek de takı seçimi kadar önemlidir. Annelerimizin verdiği türden bir tavsiye gibi gelebilir ama aynı zamanda moda için de her zaman geçerlidir. Ayakkabılarınızın formalite açısından elbisenizle uyumlu olduğundan emin olun. Ayrıca el çantanızın elbisenizi tamamlamasını ve aynı zamanda yaptığınız komine genel olarak uygun olmasını sağlayın. Birçok kadın, bir el çantasının yaratabileceği izlenimi gözden kaçırır. Resmi bir etkinliğe gidecekseniz, büyük veya hantal bir el çantası kullanmayın.

Ayrıca “Abiyeler İçin Ayakkabı Seçmenin Püf Noktaları” başlıklı yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

Tüm tavsiyelerimizi özetlersek:

Küpeler: Küpeler küçük görünebilir ama büyük bir fark yaratırlar. Sallantılı ya da düğme şeklinde seçeceğiniz her küpe farklı abiye modelleri ile benzersiz bir dokunuşa  sahip olacaktır. Saçlarınıza kabarık bir stil verdiğinizde, sallanan küpeler inanılmaz derecede mükemmel görünebilir.

Kolye: Her tür elbiseyle bir kolye takabilirsiniz, ancak söz konusu straplez veya düşük omuzlu elbiseler olduğunda, çekicilik her zaman bu güzel kolyelerdedir. Dekolteli ve açık boyun bölgesi, elbisenize uygun tasarım kolyeler ile size daha hoş görünecektir. Uzun ve şık tarzdaki kolyeler çok seviliyor ama basit bir gerdanlık bile resmi bir görünüm için iyi görünebilir. Ayrıca inci küpe ve inci kolyeler hemen hemen her tür kıyafetle uyum sağlar.

Bilezik ve Bileklikler: Altın ve gümüş bileklikler, güzel akşamlarda görünümünüze biraz ışıltı yaymanın en iyi yolu olabilir. Bileklikler sade olmalı, aksi halde dikkatleri güzel gece elbisenizden daha çok üzerine çekebilir. Şık görünümünüzü bozmak istemiyorsanız kollarınızı kalın bileziklerle doldurmamaya dikkat edin.

Yüzükler: Taşlı yüzük takıyorsanız ve kıyafetinize uygun olduğunu düşünüyorsanız, daha fazla yüzük takmanıza gerek yok. Çok fazla yüzük iyi görünmez çünkü fazla aksesuar kullanmışsınız gibi görünebilir. Mükemmel akşam stiliniz için bir veya en fazla iki yüzük en iyisidir.

Paylaş: Facebook Twitter Youtube

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar