yirtmacli-abiyeler.jpg

YIRTMAÇLI ABİYELER

Abiye elbiselerde her yıl daha farklı ve daha güzel modeller ortaya çıkıyor ve her kadının vücut tipine uygun modeller bulmak mümkün olabiliyor. Son zamanlarda moda olan abiye modellerden biri de yırtmaçlı abiyeler. Eğer güzel ve sıkı bacaklara sahipseniz yırtmaçlı abiyeleri denemekten kaçınmamalısınız.

Günümüzde, her kadının hayatında en az bir kerede olsa giydiği bir gece elbisesi bulunmakta. Özel davetlerden, törenlere, düğünlerden mezuniyet balolarına kadar bir çok etkinlikte yırtmaçlı abiye elbise veya gece elbisesi giyilmekte. Özellikle de ülkemizde gelenek görenekler zengin olduğundan, yapılan nişan, düğün gibi etkinliklerin vazgeçilmezi yine abiyeler olmaktadır. Her bir kadın, akrabası, yakın bir arkadaşı evlenirken muhakkak abiye elbise giyer. Abiye kıyafetler, şıklık ve gösteriş amaçlı giyildiği için kişilerin katıldıkları ortamlarda 2. kez giyilmek istenmez ve büyük ölçüde yenisi alınır. Bu nedenledir ki kadınların gardıroplarında en az birkaç abiye kıyafeti vardır.

Gece elbiseleri, günlük kıyafetlerden farklı olarak, diğer kadınlardan daha güzel ve çekici görünmek için farklı olması istenir. Bu yüzden çok fazla gece elbisesi modeli bulunur. Elbisenin kumaşına, iniş şekline, kol boyuna, etek boyuna, işlemesine, dekoltesine ve diğer değişik unsurlara bağlı olarak farklılık gösterir. Ancak tüm modellerin birçoğunda dekolte ön plana çıkar ve sıklıkla dekolte yırtmaçla sağlanır.

Yırtmaç; giysilerde giyim rahatlığı sağlamak veya model vermek amacıyla bırakılan açıklıktır. Yırtmacın 3 farklı çeşidi bulunmaktadır; açık yırtmaç, pili kaşeli yırtmaç ve kapalı yırtmaç. Açık yırtmaçta alttan vücut gözükürken, kapalı yırtmaçta ise açıklığın arkasından kumaş gözükmektedir. Pili kaşeli yırtmaçta ise kumaşta açıklık olmadığı halde açıklık hissi yaratacak bölümün her iki tarafında kumaş üst üste katlanıp aşağı bakan bir V şeklinde görüntü ve payı olmaktadır. Yırtmaçlı gece elbiselerinde çoğunlukla açık yırtmaç tercih edilir.

Yırtmaç, Elbisenin 3 Noktasında Olabilir!

Etek: Yırtmacın etekte kullanılması hareket rahatlığı sağlamakla birlikte, bacakların zarif ve estetik görünmesini sağlamak amaçlıdır.

Kol: Yırtmaç genellikle omuz bölgesinde ve bilek kısmında yer alır. Omuzdaki yırtmacın amacı daha hoş ve cazibeli bir görüntü kazandırmak, bilekteki yırtmacın amacı ise giysinin rahat bir şekilde çıkması ve dökümlü bir görüntü oluşturmasıdır.

Yaka: Yırtmacın yakada bulunması göğüs dekoltesi amaçlıdır.

Yırtmaç gece elbiselerinde çok fazla tercih edilir ve büyük ilgi görür. Özellikle uzun, dar veya hafif dökümlü inen abiye yırtmaçlı modellerin arka tarafında derin bir yırtmaç bulunur. Bu elbise için de hareket rahatlığı sağlar ve seksi bir görüntü elde etmek için kullanılır. Bazen elbisenin yırtmacı ön-yan taraftan verilerek bacağın görünmesi sağlanır. Bazı modellerde ise tam önden çapraz kesimli bir yırtmaç olur. Yırtmaçlı elbiselerde yırtmacın olduğu bölgede gizemli bir hava yaratmak için dantel kumaş da kullanılmaktadır.Bundaki amaç yırtmacın derinliğini örtmek hem de şık bir tasarım ve görünüm kazandırmış olur. Mini gece elbiselerinde de yırtmaçlı modeller fazlasıyla kullanılmaktadır. Arka tarafta bırakılan küçük bir yırtmaç hareket özgürlüğü sağlar. Açık yırtmaç kullanılmayan hareket rahatlığı kazandırılmak istenen abiyelerde ön tarafta pili kaşeli yırtmaç kullanılır. Bu yırtmaç tek veya birkaç tanesi yan yana da olabilmekte.

Gece elbisesiyle bir yere giderken, araca binip inerken, platform ya da sahne gibi yüksek alanlara çıkıp inerken yırtmaçlı abiyeler büyük hareket kolaylığı yaratır. Ayrıca danslı etkinliklerde yırtmaçlı gece elbisesi giymek çok hareket rahatlığı sağlar.

Derin v yaka, uzun, yırtmaçlı abiye elbise modelleri, klasikleşmiş ve zarif modellerdendir. Gösterişten uzak, sade ve şık bir elbise isteniyorsa bu tarz modeller en uygunudur. Daha fazla gösterişli ve şık olmak istiyorsanız bu elbisenin kırmızısını tercih etmeli ve taşlı takılar kullanmalısınız. Renkli ayakkabı ve takılarla bu tarz düz elbiseler sizi görünür yapabilir. Bu model nişan töreni veya mezuniyet elbisesi olarak rahatça kullanabileceğiniz bir modeldir.

Yandan Yırtmaçlı

Yırtmaçlı abiye ve nişanlık modellerde, önden veya çift yırtmaç kullanılsa da çoğunlukla yandan yırtmaçlı abiyeler daha fazla revaçtadır. Özellikle simli kumaşlar, yırtmaçlı abiye modellerine de yansımış durumdadır. Ayrıca yırtmaçlı mezuniyet elbiseleri, abiye elbise modelleri arasında fazlasıyla revaçtadırlar.

Yırtmaçlı elbiselerde ayakkabılar direkt olarak göründüğü için ayakkabı seçiminize dikkat etmelisiniz. Model olarak klasik fakat şıklık katan stilettolar daha doğru bir tercih olacaktır. Eğer yüksek topuk ayakkabı giyemiyorsanız sivri burunlu ayakkabıları tercih etmelisiniz. Kısa topuklu sivri burunlu ayakkabılar, yırtmaçlı abiyelerin altında çekicilik sağlamaktadır.

Straplez

Modası hiç geçmeyen, zamansız modellerden biridir straplez elbiseler. Düz ve uzun straplez bir elbiseye yırtmaç ekleyerek daha fazla hareket katmak her zaman mümkündür. Yırtmaçlı gece elbiselerinde kendinize uygun bir elbise bulamadıysanız veya yırtmacın ölçüsünü beğenmediyseniz böyle bir durumda terzide yırtmacın boyunu uzatıp kısaltarak size uygun hale getirebilirsiniz.

Straplez elbiselerde genellikle etek yırtmaç çeşitleri bolca kullanılır. Farklı kumaş türlerinde çalışılan dar kalıplı, düz straplez elbiselerin boyu genellikle midi olur ve hareketi kolaylaştırmak için bir yırtmaç da eklenir. Kabarık etekli straplez elbiselerde ise durum çok daha eğlencelidir. Prenses etek modellerinde moda olan yırtmaç detaylarına ek olarak taş ve pul işlemelerinin yanında cep de eklenebilir.

Yırtmaçlı Balık

Terzi işleriyle uğraşmak istemeyip hazır kıyafet satın almak isteyen kadınlar, her tarza uygun yırtmaçlı gece elbiselerini ve yırtmaçlı mezuniyet elbise modellerini internette araştırırlar. Vücuduna güvenen kadınlar yırtmaçlı balık elbiselere yönelebilir. Balık elbiseler vücut hatlarını öne çıkaran modellerdir. Kum saati vücut tipinde olan kilolu veya zayıf bütün hanımlara da çok yakışır.

Balık model, vücudu ön plana çıkarır ve aynı zamanda çok kadınsı bir kıyafet modeldir. Fakat bu modelin zorluklarından biri de alt tarafı biraz dar olduğu için yürümeyi zorlaştırmasıdır. Bu zorluğu gidermek için önden yırtmaç ile, balık elbiseyi önden yırtmaçlı abiyeye çevirebilirsiniz.

Siyah Yırtmaçlı Abiye Elbise

Kesinlikle her kadının kıyafet dolabında olması gerekenlerden biri de siyah yırtmaçlı gece elbisesi modelleridir. Siyah her elbiseye ve her kadına şık ve de zarif bir görünüm katar. Siyah bir elbisenin avantajlarından biri çeşitli renk ve tarzlarda takılarla kombin edilebilmesidir. Siyah bir elbiseyle farklı yerlere farklı kombinasyonlarla gidebilir, tarzınızı yenileyebilirsiniz.

Ayrıca unutulmamalı ki, yırtmacın derinliğini istediğiniz ölçüde ayarlatabilirsiniz. Yaz aylarına uygun saten ve şifon kumaşlı yırtmaçlı abiye ve nişanlık modellerini tercih edebilirsiniz. Derin yırtmaçlı abiye modeller özellikle yaz aylarında ve kapalı mekanlarda gerçekleşen organizasyonlarda daha rahatlıkla kullanılır.

Uzun Yırtmaçlı Abiye

Uzun yırtmaçlı abiye elbiseler her mevsim ve her renkte karşımıza çıkan modellerdir. Uygun kumaş türü ile dikilmiş uzun yırtmaçlı abiye elbiselerde eteği dar inen modellerin yanı sıra a kesim ve daha kabarık eteğe sahip modeller de tercih edilebilir. Ayrıca midi boy eteklerde de dekolte ve rahat adım atabilmek için yırtmaç detayı yer alabilir.

Uzun yırtmaçlı abiye elbiseler düz renkli kumaşlara sahip olabildiği gibi desenli yaz kumaşları ile de tasarlanabilir. Bunun yanında tesettür yırtmaçlı abiye elbiselerde de yırtmaç boyu kısa tutulabilir.

Yırtmaçlı abiye elbise modellerimizi incelemek için ilgili kategorimizi ziyaret etmeyi unutmayın!


Tümünü Göster Tümünü Gizle