Abiyeler İçin Ayakkabı Seçmenin Püf Noktaları


“Gece elbisem için ayakkabı seçmekte ne var?” demeyin. “Abiye elbisenin altına nasıl ayakkabı giyilir?” sorusunun yanıtı oldukça önemli. Abiyelerde trendlerin değişimi söz konusu olduğu gibi kıyafetinizin en önemli tamamlayıcılarından ayakkabılarda da moda değişiyor, yenileniyor. Diğer taraftan seçeceğiniz ayakkabının modelini, abiye elbiseniz, mevsim, katılacağınız davetin mekanı, davetli olduğunuz organizasyonun ne olduğu, boyunuzun uzunluğu gibi unsurlar da etkileyecektir. Örneğin abiye elbiseniz siyah renk, dantelli ya da işlemeli bir modelse sade bir ayakkabı modeli seçmenizi öneririz. Danteller ve işlemeler, ilgi isteyen süslemelerdir, böylece ayakkabıların dikkat dağıtmasına izin vermemiş olursunuz. Son zamanlarda ayakkabı renklerinin elbiselerle aynı olması “kuralı” ortadan kalktı diyebiliriz. Yani siyah abiye elbise modelleri altına sade, kırmızı bir ayakkabı ve bunun tamamlayıcısı renkte bir çanta tercih edebilirsiniz.

 


Abiye elbiseler; kısa modelleriyle de karşımıza çıkmakla birlikte, genellikle moda tasarımcıları tarafından uzun etek boyları ile tasarlanıyor ve tercihler de bu yönde ağırlık kazanıyor. Uzun boylular, uzun bir abiye elbisenin altına düz, abiye sandalet tarzı modelleri yaz için tercih edebilirler. Biraz yükseklik isterseniz, platform topuk da şık bir sonuç verecektir. Beyaz elbiselerin vazgeçilmez abiye ayakkabı renklerinden lameler bu sezon da moda. Eğer beyaz elbisenizde altın rengi işlemeler varsa beyaz ayakkabı yerine dore rengi, sandalet tipi ayakkabı tercih edebilirsiniz. “Kırmızı elbise ile ne renk ayakkabı giymeli?” derseniz, önerimiz yine dore ya da siyah olacaktır. Kırmızı renk, başlı başına bir iddia taşıdığından ayakkabıda olabildiğince yalın bir tarz tercih etmek şık bir sonuç verecektir.

 

Ayrıca "Abiye Elbiseler İçin Çanta ve Aksesuar Seçimi" başlıklı yazımıza da okumak isteyebilirsiniz.

 


Eğer elbiseniz dar kesimli ise sivri burunlu, ince topuklu ayakkabı ile şıklığınızı tamamlayabilirsiniz. Örneğin saks mavisi dar kesimli bir abiye elbisenin altına gümüş gri tonlarında ince topuklu zarif bir model kullanabilirsiniz. Bu sene abiyelerde pudra rengi pek moda. Şifon kumaşlardan, toz pembe bir abiye tercih ettiyseniz bunu pekala bebe mavisi, soft bir tonda ayakkabı ve çanta ile tamamlayabilirsiniz. Ayrıca tüm soft renklerin en iyi eşlikçilerinden birinin beyaz ya da hafif kırık beyaz olduğunu da unutmayalım.

 

Ayakkabınızı seçmeden önce elbisenizin modeline karar verin ve son olarak da çantanızı seçin. Abiye giyim konseptlerinde, genellikle ayakkabı ile takım olarak tercih edilen çantalar, ebat olarak çok büyük olmadıkları ve zarif bir tasarıma sahip oldukları sürece ayakkabınız ile farklılıklar da gösterebilir yeter ki renk uyumunu ve davetinizin konseptini göz ardı etmeyin.Paylaş: Facebook Twitter Youtube

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar