Mevsime Göre Hangi Abiye Kumaş Türleri Seçilmeli?


Tüm elbiselerde olduğu gibi abiye elbise modellerinde de mevsim ve hava koşulları önem taşır. Yazın ipekli, şifon gibi uçuşan hafif kumaşlar kullanılırken, kışın tafta ya da kadife gibi kumaşlar tercih edilir. Ayrıca katılacağınız organizasyonun ne olduğu ve nasıl bir mekanda gerçekleşeceği de çok önemlidir. Düğün daveti için uzun abiye elbise ya da tesettür abiye elbisede seçeceğiniz kumaş parlak, canlı renklerde ve süslemeli olabilir. Katılacağınız etkinlik bir nişan ya da mezuniyet töreni ise daha mütevazi, sade bir dantel süslemesi ile hareketlendirilmiş kumaşlar seçilebilir.

Tercihiniz dar kesim bir abiye elbise modeli olursa, likralı kumaşlar tercih edilmesi uygun olabilir. Likrasız kumaş abiye elbisenin dikim yerlerinde kasılmalar ve bunun oluşturacağı, kumaşta yıpranmalar meydana getirebilir. Ayrıca koşuşturma veya hareketli bir gecede dikişlerde patlamalar da yaşanabilir. Likralı kumaşlar esneme özelliği sayesinde tesettür abiye elbiselerde ya da uzun abiye modellerinde böyle sorunlara neden olmayacaktır.

Abiye Kumaş Türleri


1- Abiyelik Şifon Kumaş

Şifon kumaş yarı saydam, hafif ve rahat bir kumaş çeşididir. Özellikle yaz aylarında şifon kumaş tercih edebilirsiniz. Şifonlar uçuş uçuş ve terletmeyen türdendir. Bu kumaş türü düz renk veya desenli olarak tasarlanmaktadır.

2- Abiyelik Dantel Kumaş

Abiyelik için çok çeşitli dantel kumaş türleri bulunmaktadır. Şık ve ince yapısı olan Fransız kumaşlar maliyetleri yüksek olmasından dolayı genelde gelinliklerde kullanılmakta olup tüm abiye elbiselerde de olduğu gibi tesettür abiye modelleri ve uzun abiye elbiselerde de görülebilir. Dantel kumaşlardan bazen bütün abiye yapılmakta, bazen de diğer kumaşlar ile yapılan abiyelere süs olarak abiyelerin kol, yaka ve göğüs kısmında tercih edilmektedir.

Dantel hem yaz hem kış kullanılabilen bir kumaştır. Yazın yine elbiselerin sırt bölgesinde dantel kumaşlar tercih edilebilir. Dantel kumaşlar çok amaçlı kullanım için gayet uygundur.

3- Abiyelik Saten Kumaş

Saten kumaşların kalınlıkları markaya göre değişim göstermektedir. Ancak saydam değildir. Bu nedenle tesettür giyimde de fazlasıyla tercih edilmektedir. Pürüzsüz bir kumaş olup çok fazlasıyla çeşit barındırır.

Abiyelik saten kumaşın kalınlığına dikkat etmeniz gerekir. İnce satenler gecelik ve iç giyimde tercih edilmekte, kalın saten kumaşlar ise abiye ve gelinlik için kullanılmaktadır.

4- Abiyelik Tafta Kumaş

Kış aylarında giymelik abiye elbiseler istiyorsanız tafta kumaşı tercih edebilirsiniz. Yaz aylarında terletme yapacağı için tavsiye edilmez. Terlemeniz durumunda kumaşta leke oluşabilmektedir.

Tafta kumaşlar pürüzsüzdür, daha kolay şekil verilebildiği için bükümlü, dalga gibi şekiller alabilmektedir.

5- Abiyelik Payetli Kumaş

Parlak ve renkli pullarla bezenmiş bir kumaştır. Desenlisi ve düz renkli kumaşları vardır. Bazen tüm abiyede payetli kumaş kullanılırken bazen de abiyenin belirli bir kısmında payetli kumaş görebiliriz. Hem yaz hem de kış aylarında tercih edilen bir kumaş türüdür.

Ayrıca "Gece Elbisesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?" başlıklı yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

Tesettür Abiye Modellerinde Kumaş Seçimi


Tesettür kadınlar için abiye kumaş seçimi çok önemli bir detaydır. Bundan dolayı kıyafet seçimleri çok fazla hassaslık gerektirmektedir. Düğün ya da özel günlerde kapalı bayanlar tesettür abiye modasına uyum sağlayacak kumaş türleri seçmeye özen gösterirler.

Kapalı kadınlar abiye seçimlerinde transparan olmayan muhafazakar modelleri seçmektedir. Bu tarz tesettür abiyelerde özel dikim modeller de gündeme gelmektedir. Kişiler abiye konusunda çok hassas davranabilir. Abiyelerin vücudu sarmaması dökümlü durması önemlidir. Bunun yanında başörtüye ve ayakkabıya da uyum sağlayacak şekilde olmalıdır.

Abiye seçimlerinde vücut yapısına uygun model ve türlere önem verilmekte, özellikle vücutta duruş şekli önem taşımaktadır. Kolları uzun bileklere kadar uzun abiye elbise modelleri istenmektedir. Yaz veya kış aylarında tercih edilen modellerin diğer detayları değişiklik göstermektedir.

Abiyede Renk Seçimi

Yazları fazlasıyla cıvıl cıvıl renkler tercih edilmektedir. Kış aylarında ise daha soluk renkler tercih edilebilir. Kumaş yapıları ise hava soğudukça kadife ya da diğer kalın kumaşlara dönmektedir. Kumaş seçimi kişilerin zevkine göre değişmektedir. Tesettür abiyelerin beden aralıkları çok fazla olduğundan kişiler kıyafet bulma konusunda sıkıntı yaşamamaktadır.

Uzun Abiye Elbiseler

Eğer asil gözükmek istiyorsanız uzun abiye modellerini tercih etmeniz yerinde olacaktır. Uzun elbiseler kısalara göre daha asil ve ağır görüntüye kavuşmanızı sağlamaktadır. Uzun abiye elbise modellerinde genelde balık modeli tercih edilir. Balık model diz kapağının bir karış yukarısına kadar vücudu sarar ve oradan aşağısı ise bollaşır. Bu kıvrımlı hatlara sahip hanımlara çok yakışan modeller arasındadır. Kilolu bayanların kaçınması gereken modellerin ise başında gelmektedir.

Uzun Abiye Elbiseler Nasıl Seçilir?

Uzun abiye modelleri, kum saati vücut tipine sahip olan bayanlar için idealdir. Hanımlar bel kavislerini daha belirgin hale getirmek için uzun balık abiye elbiseler seçebilirler. Fakat bu modelde likralı kumaşlardan kesinlikle uzak durmaları gerekir.

Uzun abiye elbise modellerinde saten ya da kadife gibi kumaşlar tercih edilebilir veya yumuşak dokulu ve dökümlü ipek şifon gibi kumaşlar da seçilebilir. Bu tarz kumaşlarda düz renkleri veya küçük desenleri seçmek yerinde olacaktır.

Elma vücut tipine sahip kadınlarda ise V yakalı ve göğüs dekolteli A formlu elbiseler tercih edilmelidir. Ayrıca anvelop elbiselerde karın saklanmalı, bel ve boyun bölgesindeki işleme, taşlar, pullar ve payetlerden uzak durmalısınız.

Armut vücut tipine sahip kadınlar, sade bir gece elbisesi tercih ederek zarif ve sofistike görünüme sahip olabilir. Bu tarzda kadınlar omuz detaylarını vurgulamalıdır. Omuzda drape, taş, işleme, payet ya da fırfır detayları kullanmak yerinde olur.

Dikdörtgen vücut tipine sahip kadınlar, kıvrımsız hatlarını daha da kıvrımlı bir hale getirmek isteyebilir. Omuzları geniş gösteren halter top kesimler ile belden daralan ve etekleri genişleyen elbiseler ile kıvrımlı bir görünüm sağlamak mümkün olabilir. Elbisenin üst kısmının oldukça sade olması gerekir. Elbisede taş, süsleme ve farklı işlemeler istenirse etek kısımlarına uygulanabilir. Siz de Lacrima'nın yeni koleksiyon uzun abiye elbise modelleri için web sitemizi inceleyebilirsiniz. 
Paylaş: Facebook Twitter Youtube

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar