Söz ve Nişan Organizasyonları İçin Öneriler

Ömür boyu beraber yaşamak için doğru insanı bulduğumuzda mutluluğumuzu sevdiğimiz insanlarla paylaşmanın ve aşkımızı duyurmanın yolları arasında düğünden önce söz ve nişan organizasyonları vardır. Özellikle kadınlar gösterişli ya da sade geçmesini istedikleri organizasyonların kusursuz ve unutulmaz olmasını ister. Söz ve nişan organizasyonunun nerede gerçekleşeceği tüm organizasyonu belirler ama mekan bağımsız olarak şu maddeleri belirlemekle işe başlamak hayatınızı kolaylaştırabilir:

·         Söz veya nişanınızın davetlilerini belirleyin.

·         Etkinliğin ne zaman ve nerede gerçekleşeceğini belirleyin.

·         Davetiyelerinizi özenle tasarlayın ve zamanında gönderin.

·         Etkinliğiniz için uygun bir mekân seçin ve rezerve edin.

·         Etkinlik için gerekli olan ekipmanları (ses, ışık, masa, sandalye, vs.) temin edin.

·         Etkinliğiniz için bir program oluşturun ve akışı yakınlarınızla paylaşın.

·         Etkinliğiniz için yemek ve içecekleri düzenleyin.

·         Etkinliğiniz için eğlence aktiviteleri ve danslar düzenleyin.

·         Etkinliğiniz için fotoğraf ve video çekimleri için bir ekip kiralayın.

·         Söz ve nişanınızdan hatıra kalması için hediyeler hazırlayın.

EVDE SÖZ VEYA NİŞAN ORGANİZASYONU İÇİN TAVSİYELER

Birbiri için atan iki kalbin hayatların birleştirme süreçlerinde özenle hazırlanan söz ve nişan törenleri çok büyük önem taşımaktadır. Evlilik öncesi çiftlerin birbirine bağlılığının temsili gibi olan söz nişan törenleri, aynı zamanda evlilik öncesi çiftlerin ve ailelerin birbirlerini daha yakından tanımaları için de bir fırsat niteliğindedir. Bu yüzden çiftlere olduğu kadar aileler için de önemli davetlerdir. Bazen büyük organizasyonlar, davetliler eşliğinde bir otel salonunda kutlanabileceği gibi bazen de daha samimi ortamların başında olan evlerin salonları veya bahçelerinde de kutlanabilmektedir. Özelliklede birlikte yaşadığımız  yakın çevremiz ve sevdiklerimiz ile evimizin konforu ve güvenli ortamında düzenlenecek nişan veya söz töreni, daha samimi ve heyecan dolu anılarla süslenmektedir. Eğer evde söz ve nişan daveti vermeye karar verildiyse, hazırlıkları zor gibi gözükse de aslında çok keyifli olmaktadır. Evde gerçekleşen söz ve nişan törenleri için de bazı olmazsa olmaz detaylar bulunmaktadır.

EVDE NİŞAN ORGANİZASYONUNU NASIL YAPILMALIDIR?

Söz, nişan, kına gibi pek çok tören belli kalıplar içerisinde ve geleneklere bağlı olsa da biraz da modern bir havayla yapılmaktadır. Peki söz alışverişinde neler alınır? İşte söz için almanız gerekenler:

·         Söz çiçeği

·         Söz çikolatası

·         Söz tepsisi

·         Söz masası

·         Söz masası süslemeleri

·         Söz bohçası

·         Söz hediyelikleri

NİŞAN KONSEPTİNİ BELİRLEYİN

Evde söz ve nişan yapmak için istenilen konsepti belirlemek, hazırlıkların daha kolay hale gelmesini sağlar. Seçilecek konsept, evde yapılabilecek nişan süslemeleri için kolaylık sağlar. Elbisenden pastasına, nişan tepsisinden nişan masasına kadar, tüm hazırlıklar bu konsept doğrultusunda seçilecek renk ve malzemelerle yapılabilir. Son dönemde neredeyse tüm nişanlarda kullanılan nişan tagını da unutmamak gerekir. En farklı nişan tagı sizdeki olsun isterseniz belki de kendi tagınızı yaratmayı düşünebilirsiniz.

Nişan törenlerinde olması gerekenlerin en başında nişan tepsisi gelir. İçinde birbirine kurdele ile bağlı yüzüklerin ve kurdeleyi kesecek makasın bulunduğu bu tepside konsepte uygun bir dizayn edilebilir. Bohem bir konsept ile ahşap bir tepsi kullanabilir, konseptinizin renginde çiçekler ile süsleyebilir veya sade bir tasarım seviyorsanız cam bir tepsi de tercih edebilirsiniz.


Ayrıca “Vücut Tipine Göre Abiye Seçimi Nasıl Olmalı” başlıklı yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.  


İKRAMLARI KİM HAZIRLAYACAK?

Evde yapılacak söz ve nişan törenlerindeki en önemli şey de gelen konuklara sunulacak ikramlardır. Evde nişan töreni ikramları için istenirse bir catering firması ile anlaşılarak birbirinden farklı tatlar ve sunumlar eşliğinde ikramlar hazırlatılabilir. Ya da  tüm ikramları kendiniz hazırlayabilir, servisi kolay ikramları tercih edebilirsiniz. Minik sandviçler veya hamburgerler güzel ve doyurucu bir alternatif olabilir. Hazırlanacak kısır tarzı salatalar, renkli kurabiyeler hatta makaronlar ile ikram sunumu  daha şık hale getirilebilir. Hazırlanacak tatlılar, rulo halinde minik kesilmiş dürümler çeşitlerinizi zenginleştirebilir.

EN ÖNEMLİSİ NİŞAN KIYAFETİ

Nişan ve söz organizasyonunuzu evde yapacağınız için elbise seçiminde abartıdan uzak kalmanızı tavsiye ederiz. Yapacağınız konsepte uygun olarak giyeceğiniz elbisenin model ve rengi de şekillenebilir. Pastel renklerin, kuru çiçeklerin  olduğu bir nişan töreni hayal ederseniz geceyle uyumlu olmanız açısından çiçeklerinizin tonlarında bir elbise giymeniz uygun olacaktır. Giyeceğiniz elbisenin renginde bir mendili de damadın ceket cebine koyabilir veya  kravatı aynı renk tercih ederek çift uyumunu da yakalamış olursunuz.

Uzun veya kısa tercih edilecek nişan elbiseniz hem mevsime hem de konseptinize göre değişiklik gösterebilir. Çok kabarık etekli ve fazla işlemeli bir model ev ortamına uygun olmayacağı gibi hareketlerinizin de kısıtlanmasına sebep olacağından tercih edilmemesi daha uygundur.

Genel olarak nişan elbisesi renklerinde pastel renkler ve tonları en çok tercih edilmektedir. Örneğin romantik görünen ve masumluğu çağrıştıran pastel pembe tonları tercih edilebilir. Ev ortamında yapılacak nişan törenleri için önerilecek kumaşlar ise şifon, saten ve dantel olabilir. Şifon uzun bir elbise ile hem  rahat edilebilir hem de istenilen şıklık ve zerafet  yakalanabilir. Daha gösterişli bir model isteniyorsa modern çizgilere sahip sade A kesim saten bir elbise konsepte çok daha uygun olabilir. Bohem tarzda bir ev söz veya nişanı yapılıyorsa renk olarak safran sarı veya tarçın tonlarını da tercih edilebilir. Hem sade hem kısa ama daha şık bir elbise istiyorsanız kısa saten yada kadife modeller tercih edilebilir. Ayrıca evde nişan elbisesi tesettür tarzında olması istenirse uzun kollu abiye modelleri tercih edilebilir. Söz veya nişan nerede olur ise olsun, prenses gibi gözükmek istiyorum deniyorsa hafif kabarık abiye modelleri pastel tonlarda bir elbise ile istediğiniz şık ve gösterişi yakalayabilirsiniz.

NİŞAN SAÇI VE MAKYAJI HASSAS BİR KONUDUR!

Seçtiğiniz elbiseye uygun olarak saçınıza mütevazi bir topuz veya isterseniz naturel dalgalı bir model seçebilirsiniz. Saçınızın şekline göre seçtiğiniz elbisenin omuz ve kol tasarımı da saçınızı nasıl yapmanız gerektiğini belirleyecektir. Omuz ve kolları açık bir elbise seçtiyseniz saçlarınızı doğal dalgalı, elbisenizi kapalı tercih ettiyseniz de saçınızı topuz yaptırmanız uygun olacaktır. Ayrıca farklı saç örgüleri, geriye doğru ıslak taranmış saçlar, ışıltılı bir toka ile tamamlayacağınız at kuyruğu modellerini de değerlendirebilirsiniz.

Evde yapılacak söz veya nişan organizasyonunda kıyafet, ayakkabı ve konsept seçiminden daha sade olması gerekli olan nişan makyajıdır. Nişan makyajı olarak pembe, şeftali tonlarını kullanarak dudak ve elmacık kemiğini renklendirebilir, smokey eye ile gözlerinizi daha ön plana çıkmasını sağlayabilirsiniz. Söz ve nişan organizasyonlarınızda giyeceğiniz birbirinden güzel abiye modelleri için Lacrima koleksiyonlarına göz atabilirsiniz!


Paylaş: Facebook Twitter Youtube

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar