Yaz Kumaşları ve Yaz Desenleri

Sıcak yaz günlerinde kumaşlarda aranan en önemli özellikler, terletmemeleri, serin tutmaları ya da nem tutma özelliği taşımaları. Günlük kullanımda genellikle yüzde yüz pamuklu kumaş, viskon ya da gömleklerde sıkça karşımıza çıkan poplin gibi kumaş türleri bu özelliği taşırken, gece elbiseleri için ipekli kumaşlar özellikle tesettür giyimde yazın tercih edilenler arasında. İpek ya da ipekli kumaşlar deforme olmaya yatkın hassas bir tür olsa da özellikle gece davetleri için son derece şık bir görünüm sunuyor.


Bu sene sık sık karşımıza çıkan tül ve şifon gibi hafif kumaşlar yine trendi belirleyenler arasında. Şifonlar sentetik ve ipek olarak ikiye ayrılabiliyor. Bu kumaşlar, abiye elbise modelleri ana kumaşı olmasının yanı sıra birer aksesuar ya da süs olarak da kendini gösterebiliyor. Şifon yelekler, şallar her sezonun vazgeçilmez tasarımları arasında yer alıyor. Gelelim bu yazın öne çıkan desenlerine... Hemen belirtelim ki Lacrima’nın da yeni koleksiyonunda belirgin bir şekilde görebileceğiniz gibi bu sezon çiçek açmış bahar dalları, büyüklü küçüklü çiçek desenleri oldukça moda. Yani desen trendi çiçekler desek hiç de abartılı olmaz. Baharın ve yazın en belirgin sembolü olan çiçekler, işleme ya da özel dikim olarak da karşımıza çıkıyor. Çiçeklerin yanı sıra puantiyeler, büyük noktalı baskılar, sadece klasik siyah-beyaz kullanımıyla değil, rengarenk formuyla da vitrinleri süslüyor.


Ayrıca gönlü sadelikten değil de karmaşadan yana olanlara; yıldızların, kalplerin, kelebeklerin bir arada kullanıldığı desenlerin müjdesini verelim. Gece elbiselerinde ayrıca, kendinden desenli kumaşları bu sene yine sıkça görüyoruz. Fırfırlı ve pileli modellerin bu sezon çok tuttuğunu söyleyelim. Üstelik bu modeller, desenli kumaşlarda kendine yer buluyor. Hem fırfırlar hem çizgili desenler ya da sık çiçek desenleriyle bezeli pileli kumaşlar oldukça gözde. Kumaş türlerine geri dönecek olursak şunu da ekleyelim ki tül elbiseler yavaş yavaş bahar modasıyla hayatımıza girdi ve yaz mevsiminde daha çok karşımıza çıkacak. Ayrıca bu yaz sezonunda metalik kumaş vurgusu, özellikle de açık tonlarda, bu sezonun trendleri arasında yer alıyor.

Paylaş: Facebook Twitter Youtube

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar