Bu Yazın Moda Kumaşları

Bu sene ilkbahar yaz sezonunun moda kumaşları neler, en çok hangi tür kumaşlar tercih ediliyor, hangi tonlar hangi kumaşla uygun olur... Bu soruların yanıtları için yazımıza bir göz atmanızı tavsiye ederiz. Siz değerli moda severlerin de bildiği gibi, günlük kıyafetlerde kullanılan kumaşlarla özel davetlerde tercih edeceğiniz abiye elbise modeli kumaşları farklılık gösterir. Günlük kıyafetlerde, özellikle tesettür giyim için, terletmeyen ya da teri tamamen emen doğal kumaşlar her zaman tercih ediliyor. Havadar, hafif kumaşlar bu yaz yine gözde.


İlkbahar yaz sezonunun öne çıkan trendlerinden biri transparan kumaşlar. Transparan altına çiçek süslemeli parlak kumaşların kullanımı, tasarımcılar tarafından çok sevildi. Çiçek demişken, bu sene de geçen sezon olduğu gibi çiçek desenli kumaşlar hem günlük kullanım için hem de abiye elbise modellerinde sıkça tercih ediliyor. Renklere gelince; parlak kumaşlarda soft tonları görüyoruz. Canlı renkler ise kendini daha çok mat kumaşlarda gösteriyor.


Kumaşlarda öne çıkan başka bir özellik ise pul ve payet süslemeleri. Moda tasarımcıları bu sene de elbiselere parıltı katmaktan çekinmiyor ve bu göz alıcı süslemelere yer veriyor. İlkbahar-yaz tasarımlarının sergilendiği New York Moda Haftası’nda podyumlardaki elbiselerin %80’ini pullu payetli kumaşların oluşturduğu yazılıp çizilmişti. Kumaşlardaki bir diğer süsleme unsuru fırfırlar ve danteller. Bunlar da hem kollarda hem de yakalarda dikkat çeken, abartıdan uzak, zarif süslemeler. Bu sene fırfırların ayakkabılarda bile karşımıza çıkacağı söyleniyor...


Gelelim moda kumaş çeşitlerine... Uçuş uçuş kumaşlar bu yaz moda... Özellikle de ipekten üretilen, dayanıklı olduğu kadar zarif bir görünüm de sunan, soft renklerle çok iyi bir sonuç veren şifon, bu yaz modacıların en sevdiği kumaş çeşitlerinden. Tesettür abiye modelleri tafta, canlı renkler için iyi sonuç veren bir diğer kumaş türü ve bu yılın öne çıkanları arasında yer alıyor. Bükülmüş ipek ya da el yapımı elyaftan yapılan tafta; ince, yumuşak, parlak veya mat olarak üretilebiliyor. Günlük elbiselerde ise yüzde yüz pamuk, viskon gibi kumaşların kullanımı her geçen gün daha çok artıyor.


Özel günler için abiye elbiselerde rahatlığı ve şıklığı bir arada yakalamak isteyenlere önerimiz hafif, uçuşan kumaşlar tercih etmeleri... Lacrima’nın İlkbahar-Yaz Koleksiyonunda yer alan birbirinden şık elbise modelleri için Lacrima web sitesini ziyaret edin!

Paylaş: Facebook Twitter Youtube

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar