Abiyede Doğru Kumaş Seçimi

Abiyelik kumaşlar ne olmalı, bir abiye elbise hangi kumaş ile dikilmeli biliyor musunuz? Gece elbiseleri için dikilen özel tasarımlarda, özel kumaşlar kullanılıyor. Abiye elbiselerin kumaş kullanımlarını belirleyen en önemli etken elbette mevsimler. Yazın ipekli, şifon gibi uçuşan, daha hafif kumaşlar kullanılırken, kışın tafta ya da kadife gibi daha tok kumaşlar ağırlıklı olarak tercih edilir. Bir diğer etken de katılacağınız organizasyonun ne olduğu ve nasıl bir mekanda gerçekleşeceği. Bir düğün daveti için abiye elbise hazırlığı yapacaksanız seçeceğiniz kumaş parlak, canlı renklerde ve süslemeli olabilir, katılacağınız etkinlik bir nişan ya da mezuniyet töreni olacaksa daha mütevazi, belki sadece sade bir dantel süslemesi ile hareketlendirilmiş kumaşlar tercih edilebilir. Söz ve nişan elbiseleri modellerimizi incelemek ve size en uygun renk ve modele sahip nişan elbisesini bulmak için Söz ve Nişan Elbiseleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Tasarımcıların kullanmayı en sevdiği kumaşlardan olan ipek şantuk kumaş türü, kendine has abartılı olmayan parıltısıyla ideal bir abiye kumaşı. Çok parlak saten kumaşlar ise vücuttaki fazlalıkları daha çok ortaya çıkarması nedeniyle pek tercih edilmiyor. Saten tercih edilecekse de kalın dokulu likralı satenler, moda tasarımcıları tarafından daha çok öneriliyor. Yine özel bir gün için kumaş seçerken işlemelere, sıvama işlemelere, pul/payet, boncuk süslemelerine uygun kumaşlar seçmek yerinde olacaktır. Emprime kumaşlarda ise gece elbiselerinde iri desenler ve göze çarpan renkler yerine daha minimal ve pastel tonların kullanıldığı desenler seçmek şık sonuçlar verecektir.


Ayrıca "Gece Elbisesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?" başlıklı yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.


Eğer tercihiniz dar kesim bir abiye elbise modeli olacaksa, likralı kumaşlar tercih etmeniz yerinde olacaktır. Likrasız kumaş ile dikilen dar kalıplı bir elbisenin dikim yerlerinde gözle görülen kasılmalar ve bunun neden olacağı kumaşta yıpranmalar meydana gelebilir. Ayrıca koşuşturmalı, çok hareketli bir kutlama gecesi geçirecekseniz dikişlerde patlamalar meydana gelebilir. Bu riski almamak ve hem rahat hem şık bir sonuç elde etmek için, vücuda tam oturan likralı kumaşlar seçebilirsiniz. Bu kumaşlar, esneme özelliği sayesinde böyle sorunlara neden olmayacaktır.


Gelelim kumaşlarda 2017 yaz trendlerine... Bu sene ışıltılı kumaşlar sık tercih edilenler arasında yerini aldı bile. İpekli kumaşlar, satenler, payetler dikkat çekerken süsleme olarak nakış işlemeleri tasarımcıların gözdesi. Ayrıca bu yaz uçuşan, tüller, şifonlar çok sık karşımıza çıkıyor. Bu kumaş türlerine en çok yakışan renkler arasında ise toz pembe, bebe mavisi gibi tonlar yer alıyor. Gece elbiselerinde, özel organizasyonlar için ihtiyacınız olan abiye elbiselerde şık seçenekler sunan Lacrima’nın yeni sezon abiye elbise koleksiyonunu keşfedebilirsiniz.

Paylaş: Facebook Twitter Youtube

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar