Abiye Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Özel günler için özel organizasyonlar ve özel hazırlıklar yapmak işin en eğlenceli, en heyecan verici kısımlarından biri... Eşin dostun, akrabaların bir araya geldiği bu güzel günlerde ne giyeceğimiz de çok önemli. Uzun saatler üzerimizde taşıyacağımız, günlük kıyafetlerin dışında kumaş ve tasarıma sahip olan kıyafetlerin ve ayakkabıların hem şık hem kullanışlı olmaları çok önemli. Peki bunun için abiye elbiselerimizi seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Öncelikle abiye elbiselerde moda ne olursa olsun doğru kumaş seçimi önem sırasında başlarda yer alıyor.


Abiyede doğru kumaş seçiminde belirleyici kriterler arasında mevsim, gidilecek mekanın özellikleri (açık havada mı, kapalı bir salonda mı, oturma düzeni nasıl vb.), organizasyonun içeriği gibi fiziksel şartları da düşünmelisiniz. Düğün, nişan gibi organizasyonlar için önerimiz parlak kumaşlar tercih etmeniz yönünde. Saten ve ipekli kumaşlar bu özel günler için doğru seçim olacaktır. Eğer katılacağınız organizasyon özel bir akşam yemeği toplantısı ise daha çok şifon ipek kumaşlar tercih edebilirsiniz. Bu seçim hem şık bir görünüm yakalamanızı sağlar, hem de hafif kumaşlar, gece boyu rahat hareket etmeniz için hayatınızı kolaylaştırır.


Modası Geçmeyen Renkleri Tercih Edebilirsiniz!


Gelelim renklere... Bir önceki yazımızda abiyede ilkbahar yaz renklerine değinmiş, Lacrima’nın yeni koleksiyonundan terendi belirleyen şık örnekleri incelemiştik. Bu yıla özel moda renklerin yanı sıra hemen belirtelim ki abiyede modası geçmeyen belli başlı renkler de var. Örneğin siyah, dore, platin ve mavinin tok diyebileceğimiz tonları da yine her zaman gönül rahatlığı ile tercih edebileceğiniz abiye kumaş renkleri. Ancak bu renklerin daha çok parlak kumaşlar ile uyumlu olduğunu da söyleyelim. Şifon ipek kumaşlarda ise daha soft tonları tercih etmenizi öneririz. Pastel renkler, bebe mavisi, toz pembe gibi renkler iyi sonuç almanızı sağlayacaktır.


Modaya Evet Ama Vücut Tipine Göre Model Seçimi Daha Önemli!


Bu senenin abiye modellerinde işlemeler, fırfırlar, danteller ile zenginleştirilmiş modeller öne çıkıyor ancak bu zengin görünümü tasarımlardaki sadelik dengeliyor. Bunun da anlamı şu; abiye modellerde kabarık elbiseler, karpuz kollar gibi kesimlerden ziyade düz/sade kesimler karşımıza çıkıyor. Evet bu senenin genel tasarım konseptleri bu şekilde ancak bizim önerimiz boyunuza, vücut tipinize, kilonuza göre kendinize yakışanı seçmeniz. Bunun için de birkaç ipucu; eğer beliniz ince bir yapıya sahip değilse vatkalı modeller seçerek dikkati belden omuzlara doğru yöneltmek bir seçenek olabilir ve geniş omuzlar belin dana ince görünmesini sağlar. Karın bölgesini gizlemenin en iyi yolu ise bel hizasına inmeden genişleyen modelleri tercih etmek. Büyük bedenlerde ise öncelikle koyu renk tercihi yerinde olacaktır.

Paylaş: Facebook Twitter Youtube

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar